Rozmiary rajstop

Kocham takie tematy… kocham ustalanie rozmiarów rajstop… Ironia oczywiście. Bo to zadanie szalenie trudne, mozolne i polec na nim można o wiele częściej niż się wydaje. Samo zapytanie: „W jakim rozmiarze ?” otwiera puszkę Pandory.

Trzeba najpierw ustalić, z jaką marką, jakim producentem pończoszniczym, mamy do czynienia. Potem delikatnie „otaksować” figurę przyszłej nosicielki . . . i poddać w wątpliwość jej wybór. Gorzej, jak pora jest chłodna, bo ubiory często są „na cebulkę” i figury nijak nie wypatrzysz.

Nie wyobrażasz sobie, jak wiele dziewczyn, kobiet, postrzega swoje ciało, swoje proporcje, swój rozmiar. Dokładnie tak, jak przy doborze biustonosza. Niby wiesz, jaki rozmiar nosisz, bo ten sam od lat, jest Ci w nim wygodnie, ale czy rzeczywiście korzystnie wyglądasz? Podobnie jest w sferze rajstop. Często Panie strzelają rozmiarem, albo próbują sobie przypomnieć, że jak kiedyś kupowały rajstopy to były L-ki. 

Najciekawiej jest, gdy trzeba kupić coś na, tzw. wyjście, a nie nosi się rajstop w ogóle. Tak, tak, takie przypadki też bywają.
Trzeba się przede wszystkim skupić na tabeli rozmiarów, podawanej przez każdego producenta. Bo i tutaj rozmiar rozmiarowi nierówny. Zdarza się, że w jednej marce rozmiar 3 to M, a w inne 3 to L. Poza tym w centymetrach też będą różnice. Pod lupę warto też wziąć budowę ciała, czy nogi są mocniej zbudowane, czy biodra są szersze, czy brzuszek mamy mocniej odstający. To czynniki, które mogą spowodować, że pozornie pasujące rajstopy okażą się zbyt ciasne. Pamiętać warto, iż, mimo elastyczności, zakres rozciągania się wszerz i wzdłuż wyrobów pończoszniczych jest ograniczony. Jeżeli bardziej naciągną nam się na łydkach i udach to automatycznie „tracimy” na wysokości.
Zwróć też uwagę na to, czy i jaki wzór mają rajstopy, jaką strukturę, z jakiej tkaniny są wykonane i wykończone w części majteczkowej i talii. Wszystkie te czynniki wpływają na to, jak będą się układały na Twojej sylwetce.

Główne zasady:
1. zbyt małe rajstopy będą podatniejsze na uszkodzenia, będą podkreślały niedoskonałości Twojej sylwetki i będą Ci po prostu „zjeżdżały” w trakcie użytkowania, wzory będą zbyt rozciągnięte i zniekształcone

2. zbyt duże rajstopy będą się marszczyły (szczególnie w okolicach kostek i stóp), będą opadały z ciała w trakcie użytkowania, wzory nie będą ładnie wyeksponowane

3. idealne rajstopy = idealny wygląd