Czarne rajtuzy

Samo słowo „rajtuzy” kojarzy mi się z dzieciństwem i grubymi, najczęściej bawełnianymi rajstopami o strukturze w drobne, pionowe prążki. No i jeszcze z filmem „Faceci w rajtuzach”. Gdy ktoś mówi o „rajtuzach” automatycznie kojarzy mi się z dawnymi czasami i mam wrażenie, że rozmawiam z osobą co nieco dojrzalszą …. Zresztą, jak podaje, m.in. Wikipedia, słowo „rajtuzy” jest przestarzałym określeniem rajstop.

Chociaż faktem jest, że na początku faktycznie były rajtuzy. Stanowiły element męskiej garderoby, w większości noszone przez arystokrację. Trwało to do momentu, kiedy mężczyźni zaczęli preferować noszenie spodni. Potem przyszedł czas na nas, kobiety i oczywiście zawładnęłyśmy nimi bez opamiętania. W końcu kobieta zmienną jest i ma 100000000 pomysłów na siebie. Więc i ten element garderoby musiał się „dopasować” do naszych „widzi mi się”.

Zauważyłam, że określenie „rajtuzy” jest też jeszcze używane w odniesieniu do dziecięcych rajstopek. Oznacza właśnie te bawełniane, ale z reguły kolorowe rajstopy. Bo świat dziecka składa się z kolorów, a czerń nie jest specjalnie dominująca w kolorystycznej palecie produktów dla naszych milusińskich.

Zgodziłabym się na określenie „czarne rajtuzy” w odniesieniu do produktów dla mężczyzn.

Jest to bowiem nisza, która coraz mocniej jest wypełniana i producenci zaczynają bardziej dbać o naszych kochanych Panów. Bo tu wchodzą przede wszystkim względy praktyczne.

  • Kiedyś nosiło się kalesony. Może wymysł nie najestetyczniejszy i najwygodniejszy, za to dawały ciepło i o to chodziło. Teraz można zamiast nich ubrać dopasowane, ciepłe rajstopy pod spodnie, które również dadzą wiele ciepła, a dzięki nowym technologiom nie będą dodawały objętości na nogach i Panowie będą się w nich czuć o wiele swobodniej.
  • Rajstopy męskie mają też pomagać we wszelkich uciążliwościach, typu opuchnięcia nóg, żylaki, zmęczenie. Specjalna konstrukcja pozwala, aby również mężczyźni korzystali z dobrodziejstw nauki i nosili wyroby kompresyjne w postaci rajstop przeciwżylakowych dla wygody i zdrowia.
  • Są też i rajstopy dla Panów odważniejszych, którzy potrafią i chcą bawić się modą. Wzory na rajtuzach to, co prawda, jeszcze rzadkość, ale i takie wyroby możemy już kupić. Sprawdzą się do krótszych spodni lub do awangardowych zestawień ze spódnicami.
  • Można też używać ich jako bezpiecznej alternatywy dla skarpet. Noszący je Pan nie musi się już obawiać, że będzie mu widać ciało, gdy usiądzie i spodnie automatycznie uniosą się parę centymetrów. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszelkich eleganckich stylizacji i spotkań o większej randze, gdzie wygląd i detale są istotne i postrzegane jako wyraz szacunku, zaangażowania i klasy.

W sumie fajnie byłoby, aby słowo „rajtuzy” zostało „przydzielone” do rajstop męskich. W takim przypadku „rajstopy” byłyby dla kobiet, a „rajstopki” dla dzieci . . .

To taki  żarcik.

Myślę, że tak naprawdę nie jest istotne jakiego określenia używamy. Istotne jest, że wszyscy i tak wiedzą o co chodzi. Bo chodzi oczywiście o wielką zabawę modą, nasz świetny wygląd i nasze rewelacyjne samopoczucie.